Zero waste – nulový odpad. Reálne veľmi nerada používam tento výraz, pretože stále mi to príde, že v spoločnosti zostáva nesprávne pochopený. 

Nulový odpad? A ešte k tomu v dnešnej dobe? Na každom rohu predsa vidíš produkty zabalené v obaloch. Teraz nehovorím exkluzívne len o tých plastových, ale aj o papierových, sklenených, hliníkových. Všade kam sa pozrieš vidíš nadbytok, ktorý ľudia nie sú schopní skonzumovať / využiť a stáva sa odpadom. Nie je nič nezvyčajné vidieť produkty, po ktorých nie je dopyt, a tak zostávajú nechcené a bezcenné, stávajú sa odpadom. 

Zero waste je však pre mňa o tom, že sa snažím minimalizovať svoju environmentálnu stopu. Žiť úplne bez odpadu sa v modernom svete nedá. Ak sa teda nerozhodneš pre extrém a neodizoluješ sa niekam na samotu, tak stále budeš priamo alebo nepriamo produkovať nejaký ten odpad. 

Pre niekoho možno táto téma skončí tu. Nedá sa žiť bez odpadu? Okaaay, tak načo ešte strácať čas? Máme to tu čierne na bielom. Načo sa vôbec snažiť, keď sa to aj tak nedá? 

Preto, lebo je možné zmenšiť produkovaný odpad aspoň na minimálnu hranicu, kedy človek stále vedie plnohodnotný život a táto úroveň je preňho prijateľná. 

Myslím si, že táto hranica je pre každého individuálna a preto by sme nikoho nemali súdiť pre to, čo pre planétu robí alebo práve nerobí. Na to tento blog nevznikol a nikoho k tomu určite nenavádzam. Tento blog píšem pre všetkých tých, ktorých táto téma zaujíma, chcú sa niečo nové dozvedieť a majú otvorenú myseľ a pociťujú potrebu prispieť k pozitívnej zmene. 

Každého jednotlivca treba v dobrých skutkoch podporiť, pomôcť mu a povzbudiť. Presne o tom je tento blog. 

Pre mňa je Zero waste o tých malých veciach, ktoré v živote robíme. Je to o tom, že si môžem namiesto novej veci vybrať už použitú. Že si viem spomedzi firiem, ktoré vyrábajú daný produkt, vybrať takú, ktorá robí veci zodpovednejšie. Že si vieme niektoré veci vyrobiť sami, vieme ich nakúpiť bez obalu alebo že sa jednoducho o svoje veci staráme tak, aby vydržali čo najdlhšie.

Zero waste – to sú tí blázni, čo žerú trávu a utierajú si rite kôrou stromov?

Ani nie. Zero waste vieme klasifikovať ako životný štýl, pri ktorom sa ľudia snažia žiť v súlade s piatimi princípmi Zero waste, takzvaných 5R z anglického:

Týchto 5R môžeme brať ako usmernenie a postup, ktorým by si sa mal riadiť, ak chceš zmenšiť produkciu odpadu.

1. Refuse = Odmietni

V prvom rade odmietni všetko čo nepotrebuješ, odmietni podávaný leták v obchoďáku, odmietni zbytočný propagačný darček, ktorého kvalita je aj tak diskutabilná, odmietni plastovú slamku, odmietni jednorazové plasty, odmietni odmietni odmietni… 

Tento princíp je pre mňa hlavne o uvedomení si, že tým, že niektoré veci v mojom živote odmietnem, nič nestratím. Práve naopak, neprinesiem si do domácnosti nič, čo by sa tam len povaľovalo a koniec koncov by aj tak po chvíli skončilo v koši.

Svojím NIE taktiež prinášaš pozitívnu zmenu do spoločnosti – trh teoreticky funguje jednoducho. Kde nie je dopyt, tam nie je ponuka. Začnime sa takto správať väčšina a už nám nikto nebude núkať zbytočnosti, ktoré treba odmietať.

2. Reduce = Zredukuj

Skúsme si raz za čas prehodnotiť všetky veci, ktoré vlastníme. Snáď najlepším príkladom je šatník. Ruku na srdce – koľko z týchto vecí sme si kúpili a využili maximálne 2x, kým kúsok zostal zabudnutý na dne skrine. Pravda, niekedy je to proste o obyčajnom zabudnutí a po nájdení tento kúsok využívame. To je ten lepší prípad, avšak nie pravidlo. 

Pri nákupe nových vecí najprv porozmýšľajme, či danú vec naozaj potrebujeme. Ak máme 4 kusy džínsov, naozaj potrebujeme aj ten ďalší pár v akcii? Zľavy sú v danej situácii najväčším psychologickým nepriateľom. Ale všetko je to len v hlave a ak si utriedime priority, tak žiaden zbytočný nákup už neprejde cez ich sito. 

Častokrát je menej viac. Princíp zredukovania môžeme uplatniť v našich životoch v rôznych oblastiach – od spomínaných šatníkov, cez knižnicu až po kuchynské potreby. Nakupujme s rozumom. Základom je dobrovoľná skromnosť a vedomá spotreba.

Tu len krátke upozornenie -> ak už aj vlastníš nevyužívané veci a rozhodneš sa aplikovať tento princíp a spraviť s nimi rýchly koniec, zadrž! Nepotrebné veci predaj, daruj alebo swapni, určite tým niekomu spravíš radosť.

3. Reuse = Znovu použi

V dnešnej dobe je extrémne jednoduché vymeniť pokazenú vec za nový, taký istý kúsok. Stačí ísť do najbližšieho obchodného centra alebo ešte lepšie – stačí len zapnúť počítač. 

Zero waste je vo viacerých ohľadoch návrat k zvyklostiam z minulosti. Návrat k časom, kedy si človek svoj majetok vážil, staral sa oň, udržiaval a opravoval ho. Keď sa ti roztrhli nohavice, zašili sa. Keď sa ti pokazili topánky, šiel si k obuvníkovi. Keď sa rozbil tanier, zalepil sa. Keď sa vybili hodinky, vymenil si baterky. Veď sa len spýtaj starej mamy. 

Opravou dokážeme veciam priniesť ďalších pár rokov, ktoré nám môžu slúžiť a zároveň nevolíme cestu míňania dodatočných zdrojov na výrobu nového produktu. 

V dnešnej dobe, keď je všetko tak neuveriteľne lacné a dostupné, je veľmi jednoduché podľahnúť tomuto rýchlemu životu. Oblečenie len na jednu sezónu, každý rok nový mobilný telefón, kupovanie stále dookola rovnakej nekvalitnej veci, ktorá sa každý krát tak isto pokazí. 

Pravdaže jednorazové produkty idú presne oproti tomu, o čom hovorí tento princíp a preto by sme sa ich spotrebe mali vyhnúť na sto percent. Nie je to podľa teba strašné mrhanie vzácnymi zdrojmi, keď predmet použijeme len jeden jediný krát v živote (viď. plastový príbor) a pritom sú na trhu udržateľné suplementy?

Upozornenie na záver – tak ako vo všetkých aspektoch života, aj tu treba použiť zdravý rozum a rozhodne nepoužívať opätovne veci, ktoré by sa znovu používať jednoducho nemali.

4. Recycle = Zrecykluj

Aj napriek všetkému vyššie písanému, odpad nám proste vznikne. Je však na našom rozhodnutí a činoch z čoho bude náš odpad zložený. Ak sa tomu nedá vyhnúť, mali by sme preferovať recyklovateľné materiály, ktoré dokážu následne ešte priniesť úžitok spoločnosti, či už len raz alebo viackrát. 

Nesmieme však zabúdať, že recyklácia je energeticky náročný proces a vnímať ho ako to menšie zlo. Najlepšie je vyhnúť sa potrebe recyklácie tak, že nakúpime produkty napríklad bez obalu, odmietneme zbytočné letáky alebo si prinesieme vlastnú tašku na nákup.

Našou úlohou je naučiť sa správne triediť odpad, aby sme predchádzali znehodnocovaniu recyklátu.

5. Rot = Zkompostuj

Kompostovanie je skvelá činnosť, ktorá však vyžaduje určité vstupy. Ja sama až teraz, po 3 rokoch odkedy sa snažím žiť udržateľnejšie, čakám na môj vermikompostér, ktorý mi umožní využívať tento princíp naplno. 

Približne 45% našich odpadov tvorí bioopad, ktorý nemusí skončiť na skládke alebo v spaľovni. Bioodpad je vzácnym zdrojom, ktorý dokáže slúžiť napríklad ako organické hnojivo.

Možnosti kompostovania sa odvíjajú od skutočnosti, či žiješ v dome alebo v byte, avšak pre obe existujú alternatívy.


Sama si už presne nepamätám, kde som sa pôvodne stretla s pojmom Zero waste. Pamätám si len, že prvýkrát som o tomto spôsobe života začala hovoriť nahlas a pohrávať sa s myšlienkou žiť podľa 5R v roku 2017 počas môjho pobytu na Srí Lanke. Aké iné udalosti ma na tejto ceste formovali, si môžete prečítať v sekcii O blogu.

Mohlo by sa vám páčiť:

1 komentár

  1. Tu v Dánsku je to o to náročnejšie, ze v obyčajných obchodoch je takmer všetka zelenina zabalená v nejakom plaste a original obchod bez obalu tu neexistuje, aspoň nie v meste kde žijem. Je to tu docela diera na trhu a ľudia to zanedbávaju!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.