V predchádzajúcom článku, v ktorom som opísala ako správne triediť biologicky rozložiteľný kuchynský odpad, som napísala dôležitú vec:
Použité oleje nesmú byť separované s kuchynským bioodpadom.
Ale čo teda reálne s nimi? Nepatrí do plastov ani kovov, do papiera už určite nie, nemožno ho vyhodiť do bioodpadu. Jediné, čo nám teda zostáva, je vyhodiť ho do komunálneho odpadu… Či? (či, či, či?)
Ak často vyprážate na oleji alebo jednoducho nakupujete potraviny naložené v oleji, pravdepodobne narážate na problém, čo so zostatkovým olejom. Ak si máte odniesť len jednu vec z tohto článku, tak je to táto: určite ho nikdy nevylievajte do odtoku! Či už je to odtok drezu alebo toaleta, vyliatie do kanalizácie nie je žiadúce, keďže spôsobuje viaceré ťažkosti(zdroj).
Prečo je zakázané vylievať olej do kanalizácie?
Olej vylievaný do kanalizácie sa zachytáva na stenách potrubia. Bežné saponáty odstránia len jeho vrchnú vrstvu a na olejový film sa prichytávajú nečistoty. Vnútorný prierez potrubia sa zužuje až môže prísť k úplnému upchatiu. Zároveň zo zachyteného oleja vzniká v potrubí zapáchajúca, mazľavá hmota, ktorá láka hlodavcov.
Olej v kanalizácii je problémom aj pre čističky odpadových vôd. Oleje, farby a rôzne chemikálie sú vo vode nerozpustné, a síce ich v čistiarni odseparujú od vody, tento proces je však nákladný. Oleje taktiež vytvárajú vo vode nepriepustné vrstvy, ktoré znižujú čistiacu schopnosť mikroorganizmov v aktivačných nádržiach. Tie tým pádom môžu odumrieť a nedostatočne očistená voda sa dostáva do vodných tokov. Len pre ilustráciu, jeden deciliter oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody! Preto vylievanie olejov do kanalizácie má aj významné environmentálne dopady na živočíchy, na ktorých takáto znečistená voda pôsobí tak, ako voda znečistená ropnými olejmi.
Olej ako znovu použiteľná surovina
Vo všeobecnosti by našim cieľom malo byť, aby v čiernom koši na komunálny odpadu zostalo čo najmenej odpadu. Použitý olej je znovu využiteľná surovina, čo je skvelá správa. Z použitého oleja sa vyrába napr. parafín, postreky používané v agrosektore alebo sa pridáva do biozložky, ktorá je súčasťou motorovej nafty. Z jedného litra oleja je možné vyrobiť až 0,9 litra biozložky.
Biozložka sa vyrába buď s čistým rastlinným olejom alebo recyklovaným kuchynským olejom. Použitím recyklovaného oleja sa znižuje produkcia skleníkových plynov viac ako dvojnásobne.
Slovnaft
Aký olej je možné separovať?
Vhodné sú všetky druhy kuchynských olejov (okrem kokosového), ktoré zostanú po vyprážaní na panvici alebo vo fritéze, ale aj oleje, ktoré slúžia ako nálev potravín, napríklad sušených paradajok, syra, či rýb v konzerve.
Zbieraný olej nesmie obsahovať zvyšky vody, potravín ani prídavky stužených či živočíšnych tukov. Odporúča sa olej po vychladnutí zliať cez sitko do suchej a čistej PET fľaše alebo do pôvodného obalu. Sklenené obaly nie sú vhodné, pretože sa môžu pri prevoze rozbiť.
Kam teda s použitým olejom?
- Mestá a obce majú zákonnú povinnosť vykonávať zber použitého oleja. Spôsob ako ho vykonajú je celkom v ich kompetencii, zväčša ide o špeciálne určené zberné nádoby, zberné dvory alebo osobný odber z domácností. Každá samospráva to má inak, tak skús pozrieť na ich stránke ako prebieha zber (znovu staré dobré Všeobecne záväzné nariadenie “VZN”, kde určite nájdeš všetky potrebné informácie). Ak samospráva nevykonáva zber, neváhaj sa ozvať na mestský/obecný úrad.
- Zároveň použitý olej môžeš odovzdať na čerpacích staniciach Slovnaft (mapa zberných čerpacích staníc). Zákazníci klubu BONUS získajú za každý deciliter odovzdaného oleja jeden bonusový bod. Projekt “Aj kvapka oleja sa ráta” funguje už od roku 2011 (youtube).
- So zberom od roku 2018 začal aj reťazec predajní Kaufland (zdroj). Momentálne môžeš olej odovzdať vo viac ako 70 predajniach.
- Olej vo veľmi malom množstve je možné kompostovať v záhradnom kompostéry a to tak, že do kompostéru pridáš nasiaknutý sorbet napr. piliny, slama. Treba byť však veľmi opatrný, keďže nie je ohrozená len pôda, ale hrozí aj prilákanie hlodavcov. Treba pamätať, že na 1m3 kompostovaného materiálu môžete pridať maximálne 1 dcl použitého oleja ročne.
- Zvoz použitých olejov komerčnými spoločnosťami existuje napríklad pre veľkokapacitné kuchyne, vývarovne a iné gastro prevádzky. Domácnosti sem však kvôli malému vyprodukovanému množstvu zväčša nespadajú.
Keďže ide o závažný problém o ktorom, ako som zistila, veľa ľudí nevie, zdieľaj tieto informácie so svojimi priateľmi, rodinou a známymi a šír osvetu.
Zdroje:
[1] https://nasebio-eko.sk/co-urobit-s-pouzitym-kuchynskym-olejom-a-kde-ho-mozeme-odovzdat/
[2] https://www.odpady-portal.sk/Dokument/101845/pouzity-kuchynsky-olej-mozno-spracovat-na-biozlozku.aspx