Predstavujem ti sériu článkov, ktoré budem publikovať raz za čas, kde sa ti vždy budem snažiť priniesť rôzne tipy na Zero waste swapy, t.j. info o produktoch / službách / veciach, ktorými vieš nahradiť doterajšiu spotrebu ekologickejšou alternatívou. V prvom článku píšem o mojej srdcovej záležitosti – veci, ktorú som do svojho života zaradila hneď na začiatku mojej zero waste cesty a nikdy z neho neodišla.

Pamätám si, že svoju prvú lufu som si kúpila na prvom ročníku konferencie Slovakia Going Zero waste v máji 2018. Lufa, ktorú vieš doma použiť napríklad namiesto hubky na riad alebo špongie na sprchovanie, je vlastne vysušená dužina dozretej Lufy valcovitej (druh tekvice). Pestovať sa dá aj na Slovensku, dokonca aj tvojej záhrade.

Lufu dostať kúpiť v bioobchodoch a rôznych bezobalových obchodoch či e-shopoch. Zvyčajne sa predáva ako jeden veľký kus (cena približne 5 – 6 €) čiže ako celý vysušený plod, ale nájdeš aj menšie kusy. Lufu pokojne môžeš kupovať vo veľkom, mne jeden veľký kus, z ktorého postupne odstrihujem vydrží približne jeden rok (používam len na umývanie riadu).

Veľa ľudí sa bojí jej drsnej štruktúry a toho, že by im mohla poškriabať riad. Lufa má však skvelú schopnosť nasať veľké množstvo vody. Po namočení výrazne zväčší svoj objem a dostatočne zmäkne, aby bola vhodná na umývanie akéhokoľvek riadu.

Starostlivosť o lufu

Lufa má pórovitú štruktúru, preto sa stáva, že sa v nej zachytávajú zvyšky jedla. Odporúčam ju preto čistiť po každom umytí aspoň zbežným premytím v horúcej vode

Vďaka svojej štruktúre taktiež lufa rýchlo schne (najlepšie jej je zavesenej) a tak je tvorba baktérií oveľa náročnejšia ako na klasickej plastovej špongii. To znamená, že lufa pri správnom používaní vôbec nezapácha.

Okrem bežného čistenia môžeš lufu z času na čas dezinfikovať vo vriacej vode s pridaním prírodného Pueru od Tierra Verde. Neodporúčam ju však nechávať v tomto roztoku pridlho, stačí približne 30 sekúnd. Lufu možno aj prať v práčke, treba ju však dať do samostatného pracieho vaku/šáčku a zvládne aj vyššie teploty.

Iné využitie

Lufu vieš okrem kuchyne využiť aj v kúpeľni ako skvelú pomôcku pri sprchovaní. Suchšia ti poslúži pri peelingu, poriadne namočená zase nahradí špongiu na sprchovanie.

Tak či tak, lufa po čase prestane tak dobre držať čistiaci prostriedok a taktiež má tendenciu dotrhať sa. Kým sa tak stane prejde (aspoň u nás) pár mesiacov. Avšak ani potom ju nemusíš vyhodiť, ja ju dopoužívam na špinavšie práce ako je napríklad drhnutie kúpeľne, sporáka a iné. Zvyčajne lufu využívam až kým mi Paťo nepovie, že už ju musím vyhodiť lebo je otrasná (alebo ju potajme nevyhodí sám 😀 ). A aj potom, keď lufa už naozaj doslúži, dokáže stále priniesť úžitok – je totiž kompostovateľná a to aj v domácom vermikompostéri.

Kruh sa tak uzavrie a čo zo zeme vzišlo sa do nej vráti.

Mohlo by sa vám páčiť:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.