Každú sobotu si sadnem s rannou kávičkou v huňatom župane a začnem s plánom jedálnička na nasledujúci týždeň pre mňa a pre Patrika. Dobrý a uskutočniteľný plán je rozhodne úplným základom Meal prep-u t.j. prípravy jedla.  

Sobotné plánovanie meal prepu

Na internete nájdeš veľa stránok a profilov, ktoré sa venujú téme Meal prep. Pravdaže pripraviť Meal prep udržateľnejšie je trochu náročnejšie. Na komunite meal prep sa mi páči, že väčšina z nich, aj keď vôbec nerozmýšľajú nad nejakým zero waste, veľmi pekne tieto myšlienky zapracovali do prípravy. 

Prečo má význam plánovať si jedlo vopred? Ja osobne sa bez plánu cítim jednoducho stratená a to nielen čo sa týka jedla. Plánovanie jedálnička spolu s následnou prípravou je jednou z mojich najobľúbenejších týždenných rutín.

Predstavme si situáciu, ktorú každý z nás aspoň raz zažil. Prídeš domov unavený/á po celom dni v práci, otvoríš chladničku a tam… nič. Jednoducho nebolo kedy variť. Čo teraz? Buď ťa zachráni donáška alebo tá super mrazená pizza, ktorú si si presne pre tento prípad odložil/a do mrazničky. Chleba so šunkou je ten lepší prípad. 

Čo keby však chladnička po jej otvorení nezostala zívať prázdnotou, ale nájdeš v nej kvalitné jedlo, ktoré už len stačí ohriať a vychutnať? Že to znie skvele? Poďme sa spolu pozrieť na výhody prípravy jedla vopred – Meal prep-u.

Meal prep šetrí čas a zvyšuje efektívnosť

Jednu tretinu dňa spíme, druhú strávime v práci. Na všetko ostatné, čo nás baví, čo máme radi a posúva nás vpred, na našich priateľov nám zostáva tá posledná tretina. Odpočítajme si z toho ešte všetky rutinné činnosti, ktoré vykonávame každý deň, ako je hygiena, cesta do práce/školy alebo domáce práce a zostane nám žalostne málo času. Pandémia nás donútila spomaliť, ale stále niekedy potrebujeme poriadnu prípravu, aby sme stíhali tento hektický život. Každého z nás zasiahla pandémia iným spôsobom, no nech už je to akokoľvek, verím, že čas naviac, ktorý môžeme využiť pre seba, sa zíde každému z nás.

Presne vďaka tomuto ušetrenému času môžem napríklad po jednej šichte v náročnej robote ešte venovať svoju pozornosť blogu. 

Meal prep na 3-4 dni

Meal prep ako zdravšia voľba

Koľkokrát sa mi stalo, že sme s Paťom nemali navarené a ani jednému sa nechcelo variť, tak sme skončili s donáškou jedla. A neviem ako ty, ale keď už si niečo objednávam, tak chcem, aby mi to extra chutilo a neobjednám si veru šalát. Ak som skončila s chutným burritom, tak to bol rozhodne ten lepší prípad. 

Keď už si dáš tú námahu a sadneš si ku plánovaniu jedálnička, tak ti garantujem, že sa zároveň aj zamyslíš nad tým, čo vkladáš do úst, ako kvalitné sú tvoje potraviny a koľko výživy z nich dokážeš prijať.

S meal prepom ušetríš pár rozhodnutí denne

Keď som bola mladšia, nikdy som nechápala moju maminu, ktorá sa nás stále pýtala, čo má navariť. Veď hocičo… 

Bum a zrazu žijem sama a mám presne tú istú dilemu – čo navarím? Ja si toto rozhodovanie nechávam len na jeden deň v týždni. Počas tejto kreatívnej chvíľky si vyslovene vyhradím čas na to, aby som preskrolovala všetky uložené recepty, ktoré by som rada vyskúšala a vybrala z nich. V pokoji a bez stresu. 

S hotovým jedlom v chladničke sa následne počas týždňa nedostaneš do rozhodovacej paralýzy, kedy si nebudeš vedieť čo navariť ani po 10 minútach čumenia do chladničky. Dajme tomu, že počas dňa máš pridelenú nádobu, ktorá sa pomaly vyprázdňuje s každým menším či väčším rozhodnutím počas dňa. Na konci ti už veľa síl nezostane a práve vtedy treba byť pripravený. S meal prepom si zabezpečíš, že sa už nebudeš musieť viac rozhodovať a neskončíš nakoniec s mrazeným polotovarom. 

Meal prep a šťastná peňaženka

Domáca strava je pravdaže lacnejšia ako tá reštauračná. Myslím, že na tom sa vo všeobecnosti zhodneme.

Meal prep však prináša aj úsporu na skrytých nákladoch, ktoré si veľakrát neuvedomujeme, no existujú. Náklady na vyhodené potraviny. S meal prepom do svojho stravovania zavedieš poriadok. Vieš presne, čo máš v chladničke a dokedy to treba zjesť. Kupuješ len potraviny, ktoré vieš, že v daný týždeň skonzumuješ alebo ich vieš zužitkovať dlhodobo. Najnákladnejšie sú presne tie potraviny, ktoré kúpiš, ale nikdy nezješ. Takéto potraviny ti neprinesú ale že žiaden úžitok, jedine ti odľahčia peňaženku. 

Pre mňa je obrovskou výhodou, že vďaka ušetreným peniazom za donášky a zbytočné potraviny si vedome doprajem tie kvalitnejšie. Lokálne, sezónne potraviny sú základom mojich meal prepov.

Meal prep predchádza plytvaniu potravín (šetrí planétu)

V súvislosti s predchádzajúcim bodom je to docela zrejmé. Tým, že sa naučíš skladovať potraviny, pripravíš si jedálniček a zješ, čo doma máš, dokážeš výrazne zredukovať svoj kuchynský odpad. Pridajme k tomu ešte nakupovanie potravín bez obalu a máme super recept na predchádzanie tvorby odpadu.

Meal prep a možný medziprodukt – chudnutie

Ja nie som žiaden dietológ a preto ani nie je mojim cieľom dávať ti z brucha jedálničky s ohľadom na počet kalórií, počet makro a mikronutrientov atď. Som zástancom zdravej stravy a verím, že naše telo pri správnych potravinách zohľadní to, čo do seba dávame. Presne ako zrkadlo. Ak je teda tvojim cieľom schudnúť, meal prep je určite jednou z ciest.


Príprava jedla, Meal prep, je hlavne o efektívnosti stravovania sa. Mať plán je základ úspechu. Či už je tvojím cieľom schudnúť, ušetriť, si vyťažený a nemáš kedy variť, už nemáš nápady čo variť alebo len máš rád/a svoj poriadok, meal prep je pre teba ako stvorený.  

Pripravenosť nadovšetko!

Mohlo by sa vám páčiť:

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.